Môžem si dať zobrať krv ráno u lekára a spraviť test večer doma? Ako dlho môže zostať krv v roztoku A?

Áno. Ak požiadate zdravotnú sestru u lekára, aby Vám povedzme ráno o 8,00 hod. odobrala potrebné množstvo krvi (pozn. môže to byť aj krv venózna zo žily, objem 50 mikrolitrov), následne idete do práce, ale test si chcete vykonať až večer v pohodlí domova, je to možné. V takom prípade sa odporúča ponechať vzorku v roztoku A v chlade  pri teplote 2-8 stupňov (max. 24 hodín) a pred samotným testovaním ju prispôsobte izbovej teplote. Až následne robte test.

Existujú nejaké tipy, aby som nabral krv ľahko a rýchlo?

Problém tkvie väčšinou v tom, že máte zrejme nahromadenú príliš malú kvapku krvi po vpichu a tak medzi jednotlivými  zbermi sa dostáva do tuby aj vzduch.


1. prst po aplikácii dezinfekcie nechajte dobre uschnúť, aby sa krv po prepichnutí nerozliala po celom prste!
2. 
Keď si lancetou prepichnete prst, jemne prst masírujte, aby ste získali poriadnu kvapku krvi.  Toto zabezpečí dostatočný objem pre nabratie do mikropipety. Je obyčajne ľahšie nazbierať krv z pár väčších kvapiek ako z  mnohých malých.
3.
 Držte pipetu za balónik, ale nestláčajte ho.
4.
 Pipetu držte horizontálne, tak že špička pipety sa dotýka krvi   – opäť nestláčajte balónik, krv sa naberie vzlínaním.
5. 
Ubezpečte sa, že malá ventilačná dierka na pipete, nie je nijak obmedzená/zapchatá  Vašimi prstami, inak krv nepotečie do tuby.
6. 
Nedvíhajte špičku pipety hore – udržiavajte horizontálnu pozíciu.  Ak dostanete pipetu do vertikálnej polohy, s balónikom smerujúcim dole, potom aj gravitácia spôsobí, že sa dostanú do tuby vzduchové bubliny.
7. 
Vypuďte krv do roztoku A okamžite po nazbieraní.

Môžu mať účinky liekov vplyv na výsledky?

Imunosupresíva, ktoré sa všeobecne podávajú po transplantácii orgánu oslabujú imunitný systém, a teda aj schopnosť tela vytvárať protilátky.

  • Vysoké dávky steroidov majú takisto vplyv na produkciu protilátok.
  • Ak užívate lieky typu Prednison, Chloroquine, Metotrexát alebo Azothioprin netestujte sa v období užívania týchto liekov. 
  • Bežné lieky na alergiu ako antihistaminiká (Claritin, Zyrtec, Benadryl) neovplyvňujú výsledok testu, keďže naše testy nemerajú úroveň histamínu, ale imunitnú reakciu.
    Antivirotiká typu Valtrex nemajú takisto vplyv na výsledok testu.
  • Neexistuje žiadny dôkaz, že antibiotiká majú nejaký účinok na B alebo T bunky, a preto nie je žiadny dôkaz, že IgG hladiny protilátok budú ovplyvnené. Teda je možné robiť test aj počas užívania ATB.
  • Enzýmové doplnky ako Daozín neovplyvňujú výsledok.

Ak máte akékoľvek pochybnosti, obráťte sa na svojho praktického lekára.

Testuje test FOOD DETECTIVE  59 potravín? Políčok na podložke je len 46.

V niektorých políčkach sú na podložke nanesené extrakty v skupinách napr. melón vodový a žltý sú v jednom políčku. Paprika zelená, žltá a červená sú tiež testované spolu, a tak isto napr. aj pstruh a losos.

Je nutné naplniť  mikropipetu krvou až doplna?

Je potrebné ju naplniť po čiernu rysku, pretože to je presné množstvo krvi potrebné na uskutočnenie testu. V opačnom prípade je možné, že pozitívne výsledky môžu byť slabšie, z dôvodu väčšieho rozriedenia krvnej vzorky.

Myslím si, že nebudem schopný naplniť mikropipetu krvou. Čo by ste mi odporučili?

Vo výnimočných prípadoch, kedy sa nepodarí získať dostatok krvi do mikropipety na prvý krát, pričom už boli použité obe priložené lancety, je potrebné zažiadať o náhradné lancety, príp. aj mikropipety telefonicky. Ubezpečte sa, že sú Vaše ruky teplé a že ste si prst pred získaním krvnej vzorky masírovali.

Krv sa mi v roztoku A zrazila. Bude vzorka s krvnou zrazeninou vhodná na testovanie?

Niekedy sa stáva, že ak odber krvi trvá príliš dlho, vytvorí sa krvná zrazenina. Tým pádom máte málo krvi na rozriedenie a použitie v teste. Preto test nedokončujte, ale zažiadajte o náhradné lancety a mikropipetu telefonicky alebo mailom.

Pošleme Vám ich bezplatne, pričom otvorený roztok A môžete zatiaľ bez problémov uskladniť na pár dní v chladničke.

Mal by som získavať krvnú vzorku v určitej konkrétnej fáze dňa?

Nie, krvné vzorky sa môžu zbierať kedykoľvek počas dňa.

Čo mám robiť, keď nie som schopný pichnúť si sám do prsta?

Niektorí ľudia zistia, že nie je pre nich jednoduché získať krvnú vzorku. V tomto prípade požiadajte priateľa, aby Vám s postupom pomohol.

Môže sa potravina, ktorú som vylúčil viac ako na 3 mesiace znovu objaviť na teste ako pozitívna?

Je možné, že hladina protilátok bude významne znížená, pokiaľ ste sa úplne zriekli určitej potraviny, a preto bude veľmi pravdepodobné, že test potravinovej intolerancie nezistí prítomnosť protilátok.

Pokiaľ sa chcete otestovať, či budete danú potravinu teraz tolerovať a dokážete sa vysporiadať s prípadnými symptómami, ktoré sa môžu objaviť, skúste predtým ako sa rozhodnete pre zopakovanie testu, zaradiť denne na 5-7 dní do jedálnička porciu konkrétnej potraviny. Avšak, pokiaľ viete, že daná potravina Vám spôsobuje nepríjemné symptómy, v žiadnom prípade nezávadzajte potravinu znovu do Vášho stravovacieho plánu.

Sú k dispozícii nejaké výskumné práce na podporu týchto testov?

Áno, viaceré uskutočnené štúdie preukázali účasť IgG protilátok na vývoji potravinovej intolerancie a chronických chorôb, ako je ekzém, artritída, či syndróm dráždivého čreva. Konkrétne štúdie Vám vieme zaslať na vyžiadanie, prípadne si môžete preštudovať abstrakty štúdií na našej stránke v sekcii Príznaky potravinovej intolerancie.

Boli už vykonané aj nejaké štúdie, ktoré podporujú tieto testy?

Nezávislý audit uskutočnený v roku 1998 preveroval redukciu príznakov u viac ako 2000 osôb, ktoré podstúpili eliminačnú diétu založenú na IgG teste. Audit demonštroval, že u viac ako 70% pacientov sa potvrdilo významné zníženie symptómov, potom ako eliminovali v ich strave potraviny s vysokou úrovňou IgG protilátok.

Čo je IgG?

IgG znamená imunoglobulín G. Imunoglobulíny sú protilátky, ktoré sa vytvárajú ako reakcia imunitného systému na cudzie látky, ktoré sa dostávajú do nášho organizmu. Existuje niekoľko rôznych druhov imunoglobulínov, najznámejšie sú IgA, IgE, IgG, IgM.

Čo sú protilátky a aký je rozdiel medzi IgG a IgE protilátkami?

Protilátka je špeciálny proteín vytváraný imunitným systémom človeka vtedy, keď sa do organizmu dostane nejaká cudzia látka (ako napr. vírus, baktéria alebo toxín). Telo začne na ochranu proti takýmto látkam produkovať špeciálne biele krvinky nazývané B-Lymfocyty. IgE protilátky sa nachádzajú predovšetkým v pokožke, v sliznici nosa, horných dýchacích ciest a pľúc a obyčajne spôsobujú klasické alergie. IgG protilátky sú typom protilátky, ktoré sa dajú identifikovať našimi testami na potravinové intolerancie.

Viaceré štúdie preukázali, že potraviny  zvyšujúce hladinu IgG v krvi, v prípade, že sa zo stravy vylúčia, majú priaznivý vplyv na zníženie príznakov potravinovej intolerancie.

Prečo spôsobujú potraviny reakciu IgG?

Vo všeobecnosti platí, že potraviny sa počas trávenia rozkladajú na ich časti, napríklad aminokyseliny, glyceridy, atď. Tieto neškodne prejdú cez črevá do krvného riečišťa. Napriek tomu sú občas ich malé časti alebo čiastočne strávené resp. nestrávené potraviny schopné prejsť črevnou stenou do krvného riečišťa, kde ich imunitný systém identifikuje ako ‘cudzie’.

Imunitný systém zareaguje tým, že začne tvoriť protilátky (IgG). U niektorých pacientov zápal alebo podráždenie sliznice umožní strávenému jedlu prejsť do krvného riečišťa. Tento stav sa nazýva ‘syndróm deravého čreva’. Takýto pacienti majú spravidla vysoké hladiny protilátok proti mnohým potravinám.

Prečo niektoré jedlá z tej istej potravinovej kategórie (napr. sója, fazuľa, bôb) hoci sa nekonzumovali roky ukážu ako pozitívne, a to i napriek tomu, že sa iné potraviny z rovnakej kategórie (šošovica alebo hrášok) konzumovali bez spozorovaných symptómov?

Členovia rovnakej rodiny potravín môžu byť antigénovo podobné, tak že protilátky na jedného člena budú reagovať aj s iným členom, môžu však tiež vykazovať antigénne rozdiely v závislosti od toho, ako úzko sú si alebo nie sú príbuzné. Teda, je možné, že potraviny spôsobujúce silné reakcie sú v teste rozpoznateľné, hoci sme ich roky nejedli; ani ich preto nekrížte s inými členmi tej istej kategórie.

Taktiež niektoré antigény v potravinách sú menej schopné iniciovať imunitnú odpoveď ako ostatné, t.j. sú menej imunogenické, výsledkom čoho je, že produkcia protilátok na ne sa nezačne tak rýchlo.

Prečo sa netestuje cukor alebo alkohol?

Potravinová intolerancia založená na IgG je zapríčinená proteínmi a odozvou protilátok na ne. Cukor a alkohol nie sú proteíny.

Môže zostať úroveň IgG vysoká, napriek tomu, že sme konkrétnu potravinu nekonzumovali dlhodobo? (napr. roky?)

Hladiny protilátok môžu zostať zistiteľné aj niekoľko rokov po expozícii. Vzhľadom k tomu, že niektoré potraviny ako napr. pšenica, kukurica a mliečne výrobky sú široko používané ako prídavné látky v potravinách alebo spracovávané v kozmetike, IgG hladiny zotrvávajú u niektorých jednotlivcov, aj keď mylne predpokladali, že tieto potraviny absolútne vylúčili zo stravy.

Bolo mi doporučené vylúčiť zo stravy potravinu ‘X’. Ja som ju však vlastne už celé roky nejedol, prečo mi teda vyšiel taký silný IgG index?

Príčinou môže byť: a) jedli ste potravinu ‘X’ v iných jedlách, o čom ste nevedeli, alebo b) ste jedli jedlá z tej istej potravinovej skupiny a to vám spôsobilo produkciu protilátok; c) protilátky podporené inou potravinovou skupinou ‘reagovali skrížene’ s potravinou ‘X’.

Ako viem, či boli výsledky spôsobené krížovou reakciou?

Mohlo by sa to stať, je však vhodné navštíviť dietológa, ktorý Vám bližšie určí, ktoré jedlo Vám reakcie spôsobuje…

Mal by som potom ignorovať výsledky?

Nie. Spýtajte sa Vášho dietológa, ktoré jedlo patrí do tej istej potravinovej skupiny ako potravina X a ktoré by mohlo spôsobovať produkciu protilátok. Váš dietológ by mohol určiť, že aj ďalšie potraviny z tejto potravinovej skupiny treba zo stravy vylúčiť.

Je možné mať vysokú úroveň IgG a pritom nepociťovať žiadne symptómy?

Áno, niektorí ľudia majú skutočne vysoké hladiny IgG na určité potraviny ale symptómy sa u nich neprejavujú. Je to vďaka ich imunitnému systému, ktorý je extrémne efektívny v odpratávaní antigen-protilátkových komplexov ešte predtým než dostanú šancu usadiť sa v tkanivách a spôsobiť problém.

Existujú nejaké dôkazy o imuno-komplexoch (antigen+protilátka) spôsobujúcich symptómy?

Štúdia dojčiat s intoleranciou na mlieko preukázala už niekoľko hodín po konzumácii kravského mlieka sprievodné imunitné komplexy objavujúce sa v sére.

Môže čo i len jedna pozitívna reakcia indikovať „deravé črevo”?

Nie, pretože reakcia protilátok je prirodzená. V prípade, že výsledky testu poukázali na 10 a viac pozitívnych potravín môžeme už hovoriť o zvýšenej priepustnosti čriev, čo je hlavným znakom deravého čreva.

Aby sa mohli začať konzumovať jedlá znovu bez symptómov, musí byť deravé črevo najskôr v poriadku?

Áno.

Ak dokážu prejsť všetky molekuly, prečo niektoré vedú k intolerancii a niektoré nie?

Sú dva hlavné faktory, ktoré riadia vývoj potravinovej intolerancie založenej na tvorbe IgG protilátok: množstvo určitej potraviny v strave a jeho schopnosť podporovať tvorbu protilátok.

Potraviny konzumované v obrovských množstvách sa často spájajú s produkciou protilátok, imuno-komplexmi a symptómami. Niektoré potraviny sú viac ‘imunogenické’ ako iné t.j. sú viac schopné vyvolávať produkciu protilátok.

Čo rozhoduje o tom, ktoré látky sa dostanú cez „deravú“ črevnú stenu?

Zloženie stravy a veľkosť potravinovej častice. Aj minerálne látky si vyžadujú dopravu molekuly, a to je zväčša problém u ľudí s touto poruchou. To môže viesť u týchto osôb k výraznému úbytku minerálov.

Čo je to syndróm deravého čreva?

Je to stav, kedy sa tvoria medzi bunkami črevnej steny veľké medzery, čo spôsobuje, že sa do krvi dostávajú veľké množstvá len čiastočne stráveného jedla.

Symptómy sú rôzne: bolesti brucha, pálenie záhy, nespavosť, opuchy, úzkosť, neznášanlivosť lepku, podvýživa, svalové kŕče a bolesti, slabý výkon, potravinové alergie.

Prečo vysoká úroveň IgG protilátok spôsobuje symptómy?

Keď potravina spôsobí, že telo začne vytvárať vysoké hladiny IgG protilátok, potom sa tieto protilátky spájajú s proteínmi a vznikajú ‘imuno-komplexy (zhluky)’. Tieto sú obvykle vylučované inými bunkami v imunitnom systéme.

Avšak, keď je imunitný systém preťažený, tieto nerozpustné molekuly sa uložia v rôznych častiach tela, ako je napr. hlava, pľúcne tkanivo, gastro-intestinálny trakt, koža a kĺby, kde sa začínajú aj príznaky ako sú napr. bolesti hlavy, astma, syndróm podráždenosti čriev, ekzémy, vyrážky a artritída.

Ako vieme, že sa v určitých oblastiach uložili zhluky?

Črevné biopsie štúdie preukázali prítomnosť imuno-komplexov u pacientov s kolitídou na kravské mlieko. Ďalšie štúdie demonštrovali umiestnenie ľudského IgG a mliečnych bielkovín na vzorke pľúcneho tkaniva odobratého u dojčiat s pľúcnym hemosiderínom.