Intolerancia na mlieko

Ako mám nahradiť príjem vápnika v mojom organizme, ak úplne odstránim z jedálnička kravské mlieko a mliečne produkty?

O ďalšom postupe je v takomto prípade vhodné poradiť sa s dietológom. Je však zaujímavé, že potraviny ako sleď obyčajný, mandle, sójová múka, para orechy a špenát obsahujú na 100g viac kalcia ako plnotučné mlieko.

Ktoré zo symptómov sú prejavom intolerancie na mlieko?

Ak je v organizme nedostatok enzýmu laktázy, potom sa schopnosť absorbovať laktózu z mlieka výrazne znižuje a prejavuje sa symptómami ako napr. nadúvanie, plynatosť, hnačka a bolesti brucha.

Čo je intolerancia na laktózu?

Intolerancia na laktózu je neschopnosť tela absorbovať laktózu – mliečny cukor do tráviaceho traktu. Ak sa laktóza nesprávne vstrebe, začne kvasiť a dochádza k bolestiam brucha, nafúknutému žalúdku, škvŕkaniu, plynatosti a hnačke. Laktóza je disacharid, ktorý pozostáva z dvoch iných naviazaných cukrov. Aby mohla byť laktóza absorbovaná, musí sa rozdeliť dva menšie cukry a to enzýmom, ktorý sa nazýva láktáza, ktorý je prítomný v sliznici tenkého čreva. Ak sú hladiny tohto enzýmu nízke alebo žiadne, potom rozdelenie nenastáva a fermentáciou laktózy dochádza k vzniku baktérií v hrubom čreve. Činnosť laktázy je najvyššia u bábätok a postupne klesá ako klesá v strave príjem mlieka. Niektorí ľudia môžu mať veľmi nízku úroveň laktázy a pritom nemajú žiadne symptómy. Príčina tohto je zatiaľ neznáma. Pre klinickú diagnózu je potrebný test na intoleranciu laktózy, vodíkový dýchací test alebo test kyslosti stolice.

Ktoré sú hlavné mliečne proteíny?

Celková bielkovinová skladba mlieka pozostáva z viacerých špecifických proteínov. Primárne je to skupina kazeínov. Všetky ostatné proteíny nájdené v mlieku sú zoskupené pod názvom srvátkové bielkoviny. Hlavné srvátkové bielkoviny kravského mlieka sú beta-laktoglobulín a alfa-laktalbumín.

Ak mi výjde pozitívne kravské mlieko, znamená to, že som intolerantný na laktózu?

Nie. Neznášanlivosť laktózy je neschopnosť tráviť laktózu, hlavné cukry nájdené v mlieku. Je to spôsobené nedostatkom enzýmu laktázy, ktorý sa vytvára v bunkách sliznice tenkého čreva.