Intolerancia na pšenicu

Ak mám v teste pozitívnu reakciu na pšenicu, znamená to, že mám celiakiu?

Celiakia je intolerancia na lepok (glutén), ktorý sa nachádza v pšenici, raži a jačmeni. Postihuje približne 1 z tisíc osôb a ide o dlhodobý zápal tráviaceho traktu. V našom teste je lepok izolovaný od zrnovín, na ktorého vylúčenie z nich bol použitý alkohol.

Extrakt pšenice neobsahuje lepok, ale obsahuje aj iné proteíny nájdené v pšenici (boli extrahované vodou). Preto pozitívne výsledky na pšenicu neznamenajú zákonite celiakiu.

Pšenicu som úplne vylúčil z môjho jedálnička na niekoľko mesiacov, a teraz – po pretestovaní – sú moje úrovne IgG stále veľmi vysoké, prečo?

Po čase koncentrácia IgG protilátok na určitú potravinu klesá. Polčas premeny IgG v krvi je asi 23 dní. Avšak antigény v pľúcach, ktoré sa uvoľnovali počas niekoľkých mesiacov, vyúsťujú do neustálej tvorby protilátok. Úrovne postupne klesajú blokujúc akúkoľvek ďalšiu expozíciu.

Viem, že mám reakcie po konzumácii pšenice, aj sa jej vyhýbam, ale test to nepotvrdil, prečo?

Ak ste sa vyhýbali danej potravine niekoľko mesiacov, je možné, že hladina protilátok sa znížila až na takú úroveň, že ju test nedokáže rozpoznať.

Prečo lepok vyšiel pozitívne, ale pšenica nie?

Extrakt pšenice na podložke neobsahuje lepok, ale iné proteíny nájdené v pšenici, napr. proteíny skladovaného zrna. Extrakt lepku ich neobsahuje, ide o čistý lepok. Ak máte vytvorené protilátky na lepok, ale nie na ďalšie pšeničné proteíny, pšenica sa neukáže ako pozitívna. A naopak, ak máte protilátky na bezlepkové proteíny, pšenica sa ukáže ako pozitívna a protilátky na lepok sa neobjavia, lepok zostane v takomto prípade negatívny.

Čo je alternatívou k pšenici?

Bližšie informácie nájdete tu.

Čo je to tvrdá pšenica a prečo mi nevyšla pozitívne, keď mi pozitívne vyšla pšenica?

Tvrdá pšenica je iný druh pšenice. Je veľmi tvrdá a obyčajne sa používa na prípravu krupice a múky na cestoviny. Obsah proteínov je iný, a preto môže vyjsť v teste jedna pozitívne a druhá negatívne. Mnohí ľudia skutočne zistia, že nie sú intolerantní na tvrdú pšenicu, i keď na pšenicu intolerantní sú.