Ak máte niektorý z nasledovných symptómov, môžete aj vy trpieť potravinovou intoleranciou. Postihnutí na potravinovú intoleranciu netrpia zvyčajne len jedným zo symptómov.

Úzkosť (akútna alebo chronická)

ÚZKOSŤ  je zložitá kombinácia emócií ako sú strach, zlé predtuchy a obavy. Môže byť sprevádzaná fyzickými príznakmi ako je búšenie srdca, pocit nevoľnosti, bolesť na hrudníku, problémy s dýchaním.

ŠTÚDIE A SKÚSENOSTI PACIENTOV – ÚZKOSŤ

Fibromyalgia

FIBROMYALGIA je nezápalové, reumatické ochorenie mäkkých tkanív (svalov a šliach), ktoré je spojené s generalizovanými bolesťami pohybového systému a všeobecnými symptómami, ako únava, depresia, poruchy spánku. Je charakteristické bolestivými bodmi citlivými na dotyk.

ŠTÚDIE A SKÚSENOSTI PACIENTOV – FIBROMYALGIA

Artritída

REUMATOÍDNA ARTRITÍDA postihuje zhruba 1% populácie, čo na Slovensku predstavuje približne 55 000 prípadov. V Európe bola cca do 16. storočia prakticky neznáma, najstaršie prípady podľa analýzy nájdených kostier boli identifikované v Severnej Amerike. Preto sa uvažuje o istom “zanesení” tohto ochorenia do Európy po objavení Ameriky.

ŠTÚDIE A SKÚSENOSTI PACIENTOV – REUMATOÍDNA ARTRITÍDA

Gastritída

GASTRITÍDA je ochorenie žalúdka, charakterizované zápalom alebo podráždením sliznice žalúdka. Môže sa jednať o akútnu (náhlu) alebo chronickú gastritídu. Príznakmi sú tlak či bolesť v nadbrušku, nechutenstvo, nevoľnosť, chudnutie, nutkanie na zvracanie, plynatosť, hnačky a v prípade krvácajúcich vredov tmavá až čierna stolica.

ŠTÚDIE A SKÚSENOSTI PACIENTOV – GASTRITÍDA

Astma

PRIEDUŠKOVÁ (BRONCHIÁLNA) ASTMA  je chronické zápalové ochorenie dýchacích ciest. Najstarší dochovaný návod na liečbu astmy je na slávnom Ebersovom papyruse, ktorý je starý viac ako 2 500 rokov. Výraz astma pochádza z gréčtiny, čo v preklade znamená „ťažký dych“.

ŠTÚDIE A SKÚSENOSTI PACIENTOV – ASTMA

Bolesť hlavy

BOLESŤ HLAVY (cefalgia, cefalea) je nešpecifickým signálom lokálnej alebo vzdialenej poruchy funkcie organizmu. Vyplýva z priameho alebo reflexného podráždenia orgánov hlavy citlivých na bolesť (lebečná klenba, mozgová blana, krvné cievy v mozgu, nervy mozgu, najvyššie miechové nervy). Môže mať vyše 160 príčin.

ŠTÚDIE A SKÚSENOSTI PACIENTOV – BOLESTI HLAVY

Poruchy straty pozornosti

ADHD (skratka anglického „Attention Deficit Hyperactivity Disorder“ – hyperkinetická porucha (HKP) porucha pozornosti s hyperaktivitou, patrí medzi poruchy nervového systému. Táto porucha sa prejavuje už od skorého detstva, najviac však v školskom veku, kedy postihuje 3-7% detí. V 40-50% prípadoch pretrváva do dospelosti a vyskytuje sa u 4-5% dospelých.

ŠTÚDIE A SKÚSENOSTI PACIENTOV – PORUCHY STRATY POZORNOSTI

Hyperaktivita

HYPERAKTIVITA je fyzický stav, ktorý sa prejavuje abnormálnou aktivitou, impulzívnosťou a vznetlivosťou. Hyperaktivita sa často spája s ADHD, čo je hyperaktivita spojená s poruchou pozornosti.

ŠTÚDIE A SKÚSENOSTI PACIENTOV – PORUCHY HYPERAKTIVITY

Pomočovanie

POMOČOVANIE je nechcený únik moču. Postihuje nielen deti, ale aj dospelých mužov a ženy. Ak k úniku moču dochádza počas spánku, hovoríme o nočnej enuréze.

ŠTÚDIE A SKÚSENOSTI PACIENTOV – POMOČOVANIE

Nespavosť

NESPAVOSŤ (odb. insomnia) je stav, pri ktorom človek zle zaspáva, často sa budí a má plytký spánok. Má veľa príčin. Patrí medzi ne zmena prostredia, vyčerpanie, chronické zlyhanie srdca alebo pľúc, chronická bolesť.

ŠTÚDIE A SKÚSENOSTI PACIENTOV – NESPAVOSŤ

Opuchy

OPUCH alebo edém vzniká nadmerným hromadením tekutín v bunkách, tkanivách alebo orgánoch nášho tela. Môže vzniknúť po úraze, operácii, infekcii alebo na podklade ochorenia srdca, pečene, obličiek, štítnej žľazy či pri rakovine.

ŠTÚDIE A SKÚSENOSTI PACIENTOV – OPUCHY

Zápal čreva

ZÁPAL ČREVA môže byť infekčného pôvodu alebo sa označuje ako idiopatický. Idiopatický zápal je taký, u ktorého nie je známa príčina. To znamená, že takéto ochorenia bývajú chronické, nevyliečiteľné, s početnými komplikáciami. Medzi idiopatické črevné zápaly patria dve závažné ochorenia, Crohnova choroba a ulcerózna kolitída.

ŠTÚDIE A SKÚSENOSTI PACIENTOV – ZÁPAL ČREVA

Bronchitída

BRONCHITÍDA – teda zápal priedušiek, je jedno z najbežnejších ochorení dýchacích ciest. Môže byť akútna alebo chronická. Poranenie alebo podráždenie dýchacích ciest spôsobuje opuch a zvyšuje produkciu hlienu, ktorý sťažuje prienik vzduchu do pľúc, čiže sťažuje dýchanie.

ŠTÚDIE A SKÚSENOSTI PACIENTOV – BRONCHITÍDA

Ekzém

EKZÉM alebo atopická dermatitída, je chronické ochorenie kože. Prvá zmienka pochádza z rímskych čias, keď cisár Augustus a jeho synovia trpeli svrbením kože spojeným so sezónnou nádchou a dýchavičnosťou.

ŠTÚDIE A SKÚSENOSTI PACIENTOV – EKZÉMY

Celiakia

CELIAKIA je autoimunitná choroba, ktorá je spôsobená trvalou neznášanlivosťou imunitného systému voči gluténu (lepku), postihuje hlavne tenké črevo. Prvýkrát bola popísaná antickým lekárom Galénom v druhej polovici 2. storočia nl.

ŠTÚDIE A SKÚSENOSTI PACIENTOV – CELIAKIA

Akné

AKNÉ postihuje asi 85 % ľudí vo veku 11 – 30 rokov, a asi 3 % ľudí nad 30 rokov. Ide o multifaktorálne zápalové ochorenie mazových žliaz a vlasových folikulov, ktoré sa prejavuje v lokalitách s najväčším počtom mazových žliaz, teda na tvári a na hornej časti hrudníka. Môže však postihovať aj ramená a celý chrbát.

ŠTÚDIE A SKÚSENOSTI PACIENTOV – AKNÉ

Chronická únava

CHRONICKÁ ÚNAVA je čoraz častejšie spomínaná v súvislosti so stresom a prepracovaním. Za najpravdepodobnejšiu príčinu chronického únavového syndrómu odborníci pokladajú zatiaľ bližšie nešpecifikovanú infekciu, ktorá vyvoláva komplexnú poruchu imunity a zároveň diskrétne poškodí centrálny nervový systém.

ŠTÚDIE A SKÚSENOSTI PACIENTOV – CHRONICKÁ ÚNAVA

Poruchy vstrebávania

PORUCHY VSTREBÁVANIA živín patria medzi veľmi nepríjemné stavy, ktoré sú spojené najmä s chorobami tráviaceho traktu. Vstrebávanie väčšiny živín prebieha v sliznici tenkého čreva za účasti tráviacich enzýmov pankreasu a žlče. Porucha ktorejkoľvek z týchto zložiek vyústi v nedostatočný prísun živín.

ŠTÚDIE A SKÚSENOSTI PACIENTOV – PORUCHY VSTREBÁVANIA

Zápcha

ZÁPCHA nie je niečo, o čom by sa malo mlčať kvôli pocitu hanby. Neliečená zápcha môže mať vážne následky. O zápche hovoríme vtedy, keď vyprázdňovanie prebieha zriedka a s ťažkosťami, počas týždňa máme stolicu menej než trikrát, stolica je príliš tvrdá, nedokážeme sa naraz úplne vyprázdniť, alebo medzi dvoma stolicami prejde viac ako 48 hodín.

ŠTÚDIE A SKÚSENOSTI PACIENTOV – ZÁPCHA

Migrény

MIGRÉNA je záchvatovitá bolesť hlavy, častejšie jednostranná, pulzujúca, veľkej intenzity. Prvý popis záchvatu migrény pochádza z 1. storočia pred Kristom, kedy lekár Aretaios z Kappadokie diagnostikoval prvýkrát rôzne druhy bolesti hlavy.

ŠTÚDIE A SKÚSENOSTI PACIENTOV – MIGRÉNA

Cystická fibróza

CYSTICKÁ FIBRÓZA je autozomálne recesívne dedičné ochorenie, ktoré vzniká mutáciou génu pre CFTR na dlhom ramienku 7.chromozómu. Výsledkom je chronické poškodenie pľúc, pankreasu a ďalších orgánov. Patrí k najčastejším dedičným chorobám v Strednej Európe.

ŠTÚDIE A SKÚSENOSTI PACIENTOV – CYSTICKÁ FIBRÓZA

Poruchy spánku

PORUCHY SPÁNKU delíme väčšinou na nespavosť (insomnia), zvýšenú spavosť (hypersomnia) a ďalšie poruchy spánku, ku ktorým patrí syndróm spánkového apnoe, syndróm nepokojných nôh, Kleinov-Lewinov syndróm, nočný des a nočné hrôzy, námesačnosť. Niektorou z porúch spánku dnes trpí približne polovica populácie nad 65 rokov.

ŠTÚDIE A SKÚSENOSTI PACIENTOV – PORUCHY SPÁNKU

Depresia

DEPRESIA je ochorenie centrálnej nervovej sústavy, ktoré vedie k pocitom zúfalstva, beznádeje, k strate radostného prežívania, energie a vôle.  Každoročne ochorie okolo 5 % obyvateľstva rôzneho veku, častejšie ženy ako muži.

ŠTÚDIE A SKÚSENOSTI PACIENTOV- DEPRESIA

Zadržiavanie tekutín

ZADRŽIAVANIE TEKUTÍN v organizme nie je nejaký závažný zdravotný problém, ale vie poriadne znepríjemniť život. Prejavuje sa opuchmi tváre, najmä očí a nôh v členkoch. Príčinou je nedostatočná činnosť obličiek a následné ukladanie solí do tkanív, ktoré vodu v tele zadržujú.

ŠTÚDIE A SKÚSENOSTI PACIENTOV – ZADRŽIAVANIE TEKUTÍN

Hnačka

HNAČKA patrí medzi najúčinnejšie obranné mechanizmy organizmu. Telo sa tak zbavuje škodlivých látok a baktérií, ktoré vyvolali zápalový stav slizníc žalúdka a čriev. K lekárovi by ste mali ísť vtedy, keď hnačka trvá dlhšie ako dva dni a sprevádza ju horúčka či silné brušné kŕče.

ŠTÚDIE A SKÚSENOSTI PACIENTOV – HNAČKA

Problémy s hmotnosťou

PROBLÉMY S HMOTNOSŤOU sa dnes týkajú už aj detí. Počet ľudí trpiacich nadváhou stúpol od roku 1980 takmer štvornásobne. K tejto zmene došlo najmä v rozvíjajúcich sa ekonomikách, kde stredná trieda s rastúcimi príjmami žije v mestských centrách a vôbec nešportuje. Výsledkom je nárast nadváhy a obezity, ktoré by mohli viesť až k problémom, ako sú ochorenia srdca, cukrovka alebo niektoré druhy rakoviny.

ŠTÚDIE A SKÚSENOSTI PACIENTOV – PROBLÉMY S HMOTNOSŤOU