Tipy pre ľahšie získanie krvnej vzorky

odb sada

Pokiaľ sa Vám pri odbere dostali do tuby (mikropipety) aj bubliny, problém tkvie v tom, že máte asi nahromadenú príliš malú kvapku krvi po vpichu a tak medzi jednotlivými  zbermi sa dostáva do tuby aj vzduch.

Odporúčania, ako dostať krv, čo najskôr dovnútra a potom von:

1: V prvom rade treba nechať prst po aplikácii dezinfekčného obrúsku dobre uschnúť, aby sa krv po prepichnutí nerozliala po celom prste! (je to v návode, ale nie všetci tomu venujú pozornosť :))

2: Keď si lancetou prepichnete prst, jemne prst masírujte, aby ste získali poriadnu kvapku krvi.  Toto zabezpečí dostatočný objem pre nabratie do mikropipety. Je zvyčajne ľahšie nazbierať krv z pár väčších kvapiek ako z  mnohých malých.

3: Držte pipetu za balónik, ale nestláčajte ho.

4: Pipetu držte horizontálne, tak že špička pipety sa dotýka krvi   – opäť nestláčajte balónik, krv sa naberie vzlínaním.

 5: Ubezpečte sa, že malá ventilačná dierka na pipete, nie je nijak obmedzená/zapchatá vašimi prstami, inak krv nepotečie do tuby.

 6: Nedvíhajte špičku pipety hore – udržiavajte horizontálnu pozíciu.  Ak dostanete pipetu do vertikálnej polohy, s balónikom smerujúcim dole, potom aj gravitácia spôsobí, že sa dostanú do tuby vzduchové bubliny.

 7: Vypuďte krv do roztoku A okamžite po nazbieraní.

HOTOVO :)